Klaus Iohannis: Învierea Domnului este un prilej de comuniune și liniște, o bucurie a renașterii

Președintele Klaus Iohannis a transmis duminică un mesaj tuturor românilor, cu prilejul Sărbătorilor Pascale, afirmând că spiritul acestei sfinte sărbători trebuie să ne dea încrederea de a privi cu optimism către viitor.

"În aceste zile în care sărbătorim Sfintele Paști, gândurile mele cele mai calde se îndreaptă către toți românii, fie că se află în țară sau în afara granițelor. Învierea Domnului este un prilej de comuniune și liniște, o bucurie a renașterii pe care o împărtășim cu cei dragi. Să avem cu toții sufletul plin de speranță și lumină, iar spiritul acestei sfinte sărbătorii să ne dea încrederea de a privi cu optimism spre viitor. Hristos a Înviat", a spus Iohannis, intr-un mesaj video postat pe site-ul Președinției.

Șeful statului a urat românilor ca Sărbătorile Pascale să le aducă bucurii, liniște și pace sufletească.

"Sărbătorile Pascale să vă aducă bucurii, liniște și pace sufletească, pe care să le împărtășiți cu cei dragi! Hristos a Înviat!", a mai spus Klaus Iohannis.

Președintele Klaus Iohannis a participat sâmbătă noaptea, alături de familie, la slujba de Înviere de la Biserica Romano-Catolică din municipiul Sibiu.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului