Kovesi despre controlul IJ: Am avut senzația că s-a venit cu o anumită temă

Procurorul șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, a afirmat vineri, la CSM, referindu-se la controlul Inspecției Judiciare, că a avut "senzația" că s-a venit cu "anumite teme" care trebuiau verificate.

Întrebată dacă, pe parcursul derulării controlului IJ, a avut senzația că acesta este lipsit de obiectivitate, având, pe lângă scopul declarat, și un scop "ascuns", șefa DNA a spus: "Da, am avut această senzație, s-a venit cu teme care trebuiau verificate sau infirmate, s-a venit cu anumite zvonuri despre care au citit în presă și care trebuiau confirmate într-un fel sau altul și, da, s-a venit cu o anumită temă pentru identificarea unor dosare, a unor soluții sau a anumitor acte din dosare".

Procurorul-șef al Direcției Naționale Anticorupție, Laura Codruța Kovesi, își prezintă vineri, în cadrul Secției pentru procurori a CSM, punctul de vedere cu privire la raportul întocmit de Inspecția Judiciară după controlul efectuat la DNA.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Acesta este PSD, oameni buni! / În premieră, un membru al conducerii unei companii de stat își pierde accesul la documente secrete și trebuie dat afară

2 Foarte interesante amănunte... / A început și la noi?

3 Cine se afla la bordul unui avion Iliușin Il-76 al guvernului Rusiei care a zburat din Iran la Moscova zilele trecute?

4 Acuzațiile lansate de fugarul Cristian Rizea împotriva unor cadre SRI au fost infirmate. Adevărul din spatele „generalului Pufi”

5 Ce se întâmplă? / Şefa serviciilor secrete americane îl contrazice pe Trump și spune că Iranul nu a încercat să reia programul nuclear după bombardament…