Kovesi: Propunerea de revocare nu a întrunit condiţiile prevăzute de lege

Laura Codruţa Kovesi a declarat luni că propunerea ministrului Justiţiei de revocare din funcţia de procuror şef al DNA nu a întrunit condiţiile prevăzute de lege.

"Vă reamintesc că propunerea de revocare nu a întrunit condiţiile prevăzute de lege. CSM a dat aviz negativ. Am dovedit în faţa Secţiei pentru procurori a CSM că motivele invocate de ministrul Justiţiei în propunere, o parte din ele sunt nereale, o parte sunt neîntemeiate", a spus Kovesi. AGERPRES/(A-autor: Eusebi Manolache, editor: Mihai Simionescu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

2 De citit ce spune omul ăsta, cam singurul care nu vinde iluzii...

3 BREAKING Sechestru pe toate bunurile lui Raed Arafat. Procurorii reclamă un prejudiciu de 4,4 milioane de lei

4 Băsescu: „Era o cămară întreagă cu șobolani roșii și galbeni” / Fostul președinte îl critică pe Bolojan și spune că Nicușor Dan „nu poate servi țara”

5 Țara în care am ajuns să trăim... În alte vremuri, ăsta ar fi pățit-o rău de tot. Acum a pierdut doar o sinecură...