Kremlinul spune că cei doi ruşi suspectaţi că l-au otrăvit pe Skripal nu au nimic de-a face cu Putin

Kremlinul spune că cei doi ruşi suspectaţi că l-au otrăvit pe Skripal nu au nimic de-a face cu Putin

Cei doi ruşi suspectaţi că l-au otrăvit pe fostul spion rus Serghei Skripal şi pe fiica sa Iulia nu au nimic de-a face cu preşedintele rus Vladimir Putin sau cu guvernul rus, a declarat duminică purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de Interfax, transmite Reuters.

Marea Britanie a acuzat doi ruşi, identificaţi drept Aleksandr Petrov şi Ruslan Boşirov, pentru tentativă de omor asupra lui Skripal şi a fiicei sale Iulia cu agentul neurotoxic Noviciok, fapte petrecute în martie în oraşul Salisbury, din sudul Angliei.

"Adevărul este că nici Petrov, nici Boşirov nu au nimic de-a face cu Putin şi nici cu Kremlinul, desigur", a spus Peskov.

Putin a declarat miercuri că cei doi ruşi sunt civili şi că nu există "nimic special sau penal" în legătură cu ei. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

3 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

4 Onestitate marca USR...

5 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?