Laura Codruța Kovesi, reînvestită la conducerea DNA începând cu 16 mai

Cel de-al doilea mandat al Laurei Codruța Kovesi la conducerea DNA începe la 16 mai, conform decretului de reînvestire semnat de președintele Klaus Iohannis. "Am semnat decretul de numire a doamnei Kovesi pentru un nou mandat de trei ani în fruntea DNA, decret care va fi publicat mâine (joi — n.r.) la prima oră în Monitorul Oficial", preciza Iohannis, miercuri seară, într-un interviu acordat TVR 1.

Secția pentru procurori a CSM a avizat favorabil, săptămâna trecută, cu unanimitate de voturi, propunerea făcută pe 29 februarie de ministrul Justiției, Raluca Prună, de reînvestire a Laurei Codruța Kovesi la conducerea DNA.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

5 Gâgă de doi lei ajuns președinte: „Nu poți să te lupți cu sistemul, când ești șeful sistemului”