Lazăr: Cu acest discurs plin de ofense la adresa magistraturii, actualul ministru va intra in istoria tristă a justiţiei

Lazăr: Cu acest discurs plin de ofense la adresa magistraturii, actualul ministru va intra in istoria tristă a justiţiei

Procurorul general al României, Augustin Lazăr, susţine că discursul ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, este unul plin de ofense la adresa magistraturii şi a Ministerului Public şi arată nivelul la care este instituţia în holul căreia se află statuia lui Mihail Kogălniceanu, precum şi nivelul la care se doreşte a fi situată justiţia din România.

Procurorul general al României mai afirmă, într-un punct de vedere transmis AGERPRES, că actualul ministru al Justiţiei va intra cu acest discurs în istoria tristă a justiţiei şi a politicii româneşti.

"Cu acest discurs plin de ofense la adresa magistraturii în general, a Ministerului Public în special, actualul ministru al Justiţiei va intra în istoria tristă a justiţiei şi a politicii româneşti. Discursul ne arată nivelul la care se află instituţia în holul căreia poate fi văzută zilnic statuia fondatorului Mihail Kogălniceanu, precum şi nivelul la care se doreşte a fi situată justiţia din România", susţine procurorul general al României.

Potrivit lui Augustin Lazăr, CSM este garantul independenţei justiţiei. AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 Bătaie în timpul unui zbor Tel Aviv - Bucureşti. 30 de pasageri au fost implicaţi în altercaţie. Poliția a intervenit imediat după aterizare

4 Mihaela Bilic, postare controversată în care atacă Big Pharma

5 Mircea Coșea / Guvernul Bolojan a transformat criza bugetară în criză economică. Vom intra în colaps