Lege promulgată: Contribuabilii care plătesc impozitul pe profit datorat la termenele scadente beneficiază de o bonificaţie de 10%

Lege promulgată: Contribuabilii care plătesc impozitul pe profit datorat la termenele scadente beneficiază de o bonificaţie de 10%

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, joi, decretul privind promulgarea Legii pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 33/2020 privind unele măsuri fiscale şi modificarea unor acte normative.

"Contribuabilii plătitori de impozit pe profit, indiferent de sistemul de declarare şi plată prevăzut la art. 41 din Legea 22/2015 privind Codul Fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, contribuabilii care plătesc impozit pe venitul microîntreprinderilor, care plătesc impozitul datorat la termenele scadente, 25 iulie 2020 inclusiv, pentru trimestrul II, şi 25 octombrie 2020 inclusiv, pentru trimestrul III, beneficiază de o bonificaţie de 10% calculată asupra impozitului pe profit datorat", prevede legea.

Actul normativ a fost adoptat pe 23 aprilie de Camera Deputaţilor, în calitate de for decizional. AGERPRES


populare
astăzi

1 Ce nu s-a spus despre fetiţa salvată din lacul îngheţat. „Adevăratul erou este altcineva"

2 Țara lui Plaha / El este noul președinte al Tribunalului București / E în Tribunal de 3 săptămâni și n-ar fi intrat la nicio ședință de judecată (surse) /

3 VIIDEO „Ieșiți public, doamnă von der Leyen, și spuneți adevărul! Să știe și cetățenii!” / Rares Bogdan, discurs dur în Parlamentul European!

4 Cât a ajuns factura la gaze pentru Iulia Albu în această iarnă: „Oare este o glumă?”

5 BREAKING România, pe ciudata listă neagră a lui Putin cu „dușmanii Rusiei”