Legea prin care valabilitatea paşapoartelor simple electronice creşte la 10 ani, promulgată

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, luni, decretul privind promulgarea Legii pentru modificarea şi completarea Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, prin care valabilitatea paşapoartelor simple electronice creşte la 10 ani.

"Valabilitatea paşapoartelor simple electronice este stabilită după cum urmează: 3 ani pentru persoanele care nu au împlinit 12 ani, 5 ani pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 12 şi 18 de ani, 10 ani pentru persoanele care au împlinit vârsta de 18 de ani", prevede legea.

De asemenea, actul normativ stipulează că paşapoartele de serviciu electronice se eliberează cu o valabilitate de 5 ani, respectiv de 3 ani pentru minorii sub vârsta de 12 ani. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Trei roboțași defecți egalează prostia umană” / CTP, despre reprezentanții MApN care au prezentat incidentul din Galați

2 Prima declarație a lui Vladimir Putin despre drona căzută la Galați: „Să ne trimită resturile”

3 Primele imagini cu interiorul blocului din Galați lovit de drona rusească

4 Dispută pe drona de la Galați. Politicienii vorbesc de un atac, generalul Grecu îi contrazice: „A fost deturnată electronic”

5 O dronă rusească s-a prăbuşit pe un bloc din Galaţi și a explodat / Sunt persoane rănite și zeci de evacuați