Legea salarizării, raport favorabil în Comisia de muncă din Camera Deputaților

Deputații din Comisia de muncă au dat marți un raport favorabil cu amendamente la proiectul de lege privind salarizarea personalului bugetar.

În favoarea raportului au votat 15 deputați, 4 s-au abținut și 2 au votat împotrivă.

Printre amendamentele votate marți în comisie s-a numărat și un spor de suprasolicitare neuropsihică de 10% pentru personalul de predare din învățământ, urmând ca acesta să fie acordat de la 1 decembrie 2018.

"Pentru personalul didactic de predare din învățământ se acordă un spor de suprasolicitare neuropsihică, prin creșterea salariilor de bază cu 10%, începând cu data de 1 decembrie 2018", se precizează în amendament.

Legea urmează să fie dezbătută miercuri de plenul Camerei Deputaților, for decizional în acest caz.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA