Letonia: Opt persoane au murit şi nouă au fost rănite într-un incendiu la un hostel ilegal din Riga

Opt persoane au murit într-un incendiu care a izbucnit într-un hostel ilegal din centrul capitalei letone Riga, miercuri dimineaţa, au anunţat oficiali letoni, informează Reuters.

Primarul Rigăi, Martins Stakis, a spus că hostelul, situat lângă principala gară feroviară a oraşului, găzduia în principal cetăţeni străini, însă deocamdată nu se cunoaşte identitatea victimelor.

Primarul a descris hostelul drept "ilegal", afirmând că "acesta nu era un hostel adevărat, era un apartament care era folosit ca hostel".

În afară de cele opt persoane decedate, alte nouă au fost rănite şi 24 au fost evacuate din hostel, de la etajul şase, după ce serviciul de urgenţă a fost apelat la orele locale 4:43 (01:43 GMT), a informat într-un comunicat Serviciul de Pompieri.

Potrivit agenţiei de presă BNS, Poliţia a deschis o anchetă. AGERPRES


populare
astăzi

1 Înalta Curte a deblocat procesul în dosarul „lovitură de stat”: Călin Georgescu și Horațiu Potra, în judecată

2 Seceta severă dezvăluie Podul lui Constantin cel Mare, o rară minune romană

3 Ion Sturza / „Moldovenii risipesc energia României, au arătat degetul mijlociu”

4 Victor Ponta revine cu un partid nou: cum poate frâna AUR și ajuta președintele în 2028

5 Barje scufundate în Dunăre / operațiune complexă pentru salvarea Unității 2 Cernavodă