Leul, la cea mai slabă cotaţie din istorie în raport cu moneda europeană

Leul, la cea mai slabă cotaţie din istorie în raport cu moneda europeană

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat, vineri, un curs de 4,6614 lei pentru un euro, în creştere 1 ban, respectiv cu 0,21% faţă de ziua precedentă, moneda naţională ajungând astfel la cea mai slabă valoare din istorie, pentru a doua oară de la începutul săptămânii.

În ceea ce priveşte raportarea la dolarul american, leul a câştigat teren până la valoarea de 3,7984 lei, cu 0,7 bani (-0,18%) sub nivelul de joi, de 3,8054 lei pentru dolar.

Conform BNR, francul elveţian a fost cotat la 3,9727 lei, în creştere cu 1,19 de bani (+0,3%), în comparaţie cu cotaţia de 3,9608 lei, anunţată joi.

Gramul de aur s-a scumpit, vineri, cu 40,74 bani (0,25%), până la 163,0820 lei, de la 162,6746 lei, cât se stabilise anterior. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?