Leul s-a apreciat nesemnificativ în raport cu euro, dar pierde teren în fața dolarului

Leul s-a apreciat nesemnificativ în fața monedei unice europene, cotația stabilită luni de Banca Națională a României (BNR) fiind de 4,5881 lei, în scădere 0,02 de bani, comparativ cu anunțul de vineri, conform căruia un euro valora 4,5883 lei.

Pe de altă parte, moneda națională a pierdut teren în raport cu dolarul american, până la un curs de 3,9097 lei, mai mult cu 0,13 bani (0,03%) față de cotația precedentă, de 3,9066 lei pentru un dolar.

Conform datelor BNR, francul elvețian a fost cotat la 4,0379 lei, în scădere cu 2,27 de bani (-0,55%), în comparație cu valoarea din ziua precedentă, respectiv de 4,0606 lei.

Gramul de aur s-a ieftinit, luni, cu 89,36 bani (-0,54%), până la 161,8142 lei, de la 162,7078 lei, cât se stabilise vineri.

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit... / Culisele vizitei lui Nicușor Dan în SUA și cine a făcut lobby puternic pentru România

2 Foarte interesante amănunte...

3 Povestea de film a celui „incredibil de prost”. Cum a reușit un puști de 20 de ani să devină un adevărat agent 007 în iadul din Vietnam

4 VIDEO Imagini în premieră cu primul nod rutier pe trei niveluri din România

5 Ideologul Kremlinului avertizează asupra riscului unei înfrângeri a Rusiei și pledează pentru răpirea lui Zelenski