Leul s-a depreciat, luni, în raport cu principalele valute; BNR a anunțat un curs de 4,5019 lei/euro

Leul s-a depreciat, luni, în raport cu principalele valute; BNR a anunțat un curs de 4,5019 lei/euro

Leul s-a depreciat, luni, în raport cu moneda europeană, cursul anunțat de Banca Națională a României (BNR) fiind de 4,5019 lei pentru un euro, în creștere cu 0,13 bani (+0,03%) față de valoarea din ședința precedentă, când un euro a fost cotat la 4,5006 lei.

În același timp, moneda națională a pierdut teren și în fața dolarului american, până la valoarea de 4,2327 lei, în creștere cu 0,44 bani (+0,10%) în comparație cu anunțul din ședința de vineri, respectiv de 4,2283 lei/dolar.

Leul s-a depreciat ușor și în raport cu francul elvețian, cursul anunțat fiind de 4,2198 lei, mai mult cu 0,12 bani (+0,03%), raportat la cotația anterioară, de 4,2186 lei pentru un franc elvețian.

Și gramul de aur s-a scumpit, luni, cu 65,31 bani (+0,39%), până la 167,4070 lei, de la 166,7539 lei, cât se anunțase în ședința precedentă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

4 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?