Leul se depreciază din nou faţă de euro; cursul BNR: 4,7619 lei/euro

Leul se depreciază din nou faţă de euro; cursul BNR: 4,7619 lei/euro

Banca Naţională a României (BNR) a afişat, vineri, un curs de 4,7619 lei pentru un euro, în creştere cu 0,60 de bani (+0,13%) faţă de cotaţia de 4,7559 lei stabilită în şedinţa precedentă.

De asemenea, leul a pierdut teren în faţa dolarului american, cursul anunţat fiind de 4,1988 lei, mai mare cu 0,47 bani (+0,11%), în comparaţie cu valoarea de joi, respectiv 4,1941 lei pentru moneda americană.

Potrivit BNR, moneda naţională s-a depreciat şi în raport cu francul elveţian, până la un curs de 4,1953 lei, cu 0,86 bani peste cotaţia anterioară (+0,21%), de 4,1867 lei pentru un franc.

Gramul de aur s-a ieftinit, vineri, cu 1,53 lei (-0,85%), până la 178,5589 lei, de la 180,0916 lei, cât se anunţase cu o zi în urmă. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Duplicitate de doi lei, ca la CCR / Priviți, „Olguțel” a votat cu Mercosur, la fel ca 9 din cei 11 pesediști din PE!

2 Momentul în care Trump citește din greșeală cu voce tare un bilet primit de la Marco Rubio la o întâlnire cu giganții petrolieri

3 „Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela

4 VIDEO „Am militat ca România să treacă la euro cât mai rapid. A fost o rezistență incredibilă, interese să rămânem așa”

5 Două românce, prinse la Otopeni cu bani, bijuterii și ceasuri în valoare totală de 3 milioane euro