Liberalii au înaintat CCR solicitarea de a sesiza Comisia de la Veneţia privind Legile Justiţiei

Liberalii au transmis marţi o scrisoare preşedintelui Curţii Constituţionale a României (CCR), Valer Dorneanu, în care solicită sesizarea Comisiei de la Veneţia privind Legile Justiţiei, potrivit unui comunicat transmis AGERPRES.

"Considerăm că, acum când sunt deduse judecăţii sesizări a căror soluţionare este vitală pentru deplina respectare a principiului separaţiei şi echilibrului puterilor în stat, în vederea realizării depline a rolului conferit Onoratei Curţi de Constituţia României şi de lege, precum şi pentru consolidarea democraţiei româneşti, este necesar să obţineţi un punct de vedere al Comisiei de la Veneţia, punct de vedere care va constitui un element de sprijin al activităţii de jurisdicţie a Curţii Constituţionale", se arată în scrisoare.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Scenariul de care se teme PSD

2 Așa o fi?

3 SURSE Bolojan numește tehnocrați în locul miniștrilor PSD. Decapitează prefecții, secretarii de stat și toți șefii PSD

4 BREAKING Luni, Savonea, la fel ca PSD, a pus la cale o nouă porcărie!

5 Citiți, acesta este PSD, oameni buni! / Ăsta a fost unul dintre pasagerii zborurilor Nordis, alături de Ciolacu