Liderul interlop Costel Corduneanu nu va fi îngropat cu onoruri militare

Interlopul Costel Corduneanu nu va fi îngropat cu onoruri militare, ne asigură Poliția Română, deși acesta a fost subofițer la Steaua, clubul armatei române. Inspectoratul Județean de Poliție Iași a negat astfel informațiile vehiculate de presă, scrie defapt.ro .

Costel Corduneanu, liderul clanului Corduneanu din Iași, a încetat din viață în cursul zilei de luni, 15 aprilie 2024, la scurt timp după o intervenție chirurgicală complicată la inimă. Trupul neînsuflețit a fost adus la restaurantul „La Castel” din Iași, acolo unde familia Corduneanu a decis să organizeze fastuoasă ceremonie funerară. În prima seară de priveghi au cântat melodii de jale maneliștii Costel Biju și Cristi Nucă. La funerariile lui Costel Corduneanu sunt așteptați și alți maneliști celebri, dar și lideri ai lumii interlope din România.

Inițial s-a vehiculat ideea că Costel Corduneanu, fost subofițer, grad primit în urma activității sportiv de performanță la Clubul Steaua, ar urma să fie îngropat cu onoruri militare. Inspectoratul de Poliție al Județului Iași a anunțat că „după consultarea cu structurile MAI și MApN, a reieșit faptul că nu s-a organizat un astfel de moment, pentru înmormântarea din județul Iași”.

Reamintim că Costel Corduneanu a participat la Jocurile Olimpice de vară de la Barcelona și Atlanta în 1992, respectiv 1996. Totodată, a câștigat titlul de campion mondial la lupte libere, la categoria cadeți.


populare
astăzi

1 Un articol surprinzător de corect despre situația din Iran...

2 „Au fost pregătite și alte cărți care vor intra în joc la momentul potrivit”

3 Cazuri de corupție ca ăsta se întâmplă zilnic în instituțiile publice din România

4 VIDEO Păi nu anihilaseră Iranul, care tocmai a lansat rachete cu o rază dublă față de ce se știa până acum că are în dotare?

5 Un deputat rus se plânge că trupele ruse vor ajunge „la capătul puterilor” după ce roboți umanoizi de tip „Terminator” au ajuns pe front