Liga I: ACS Poli Timișoara - FC Voluntari 2-1, în play-out

ACS Poli Timișoara a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 2-1 (0-0), duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a șasea a fazei play-out a Ligii I de fotbal, în care oaspeții au avut două jucători eliminați.

Soarta partidei s-a decis în ultima parte a jocului, cele trei goluri și cele două eliminări venind în ultimele 25 de minute.

Ilfovenii au rămas în zece în minutul 66, când Bogdan Mitache l-a lovit cu piciorul în cap pe Cristian Bărbuț. Același Bărbuț a scos un penalty pentru bănățeni în minutul 77, precum și al doilea cartonaș galben pentru bulgarul Venelin Filipov. Dorin Goga a transformat lovitura de pedeapsă și a adus-o pe Poli în avantaj. FC Voluntari a egalat în nouă oameni, prin Alexandru Tudorie (82), după o gafă uriașă a portarului Mădălin Smaranda.

Spaniolul Javi Hernandez (89) a marcat golul victoriei pentru Poli, din lovitură liberă de la marginea careului.

Poli a reușit prima victorie din play-out și totodată primul succes cu antrenorul Petre Grigoraș pe banca tehnică. Acest succes vine după trei eșecuri consecutive.

FC Voluntari a pierdut după un egal și trei victorii consecutive.

În sezonul regulat, cele două echipe au terminat la egalitate în tur, 0-0, iar FC Voluntari a învins în retur pe Bega cu 2-1.

ACS Poli Timișoara — FC Voluntari 2-1 (0-0), stadion Dan Păltinișanu — Timișoara
Au marcat: Dorin Goga (78 — penalty), Javi Hernandez (89), respectiv Alexandru Tudorie (82).
Cartonașe roșii: Bogdan Mitache (FC Viitorul, 66), Venelin Filipov (FC Voluntari, 77).
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Iulius-Radu Timar (Marghita/Bihor); arbitru de rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Ioan Onicaș (Zalău) — CCA, Marcel Vasile (București) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)