Liga I: Astra Giurgiu - FC Viitorul 3-1

Astra Giurgiu a învins-o pe FC Viitorul Constanța cu scorul de 3-1 (1-1), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci al etapei a 10-a a Ligii I de fotbal.

Astra s-a impus prin golurile marcate de Silviu Balaure (16), Alexandru Ioniță II (48) și camerunezul Anatole Abang (86), la prima sa reușită în tricoul echipei giurgiuvene. Pentru campioana en titre a înscris Andrei Ciobanu (37), din lovitură liberă.

FC Viitorul a avut o bară la 0-0, prin George Țucudean (8), din poziție de unu la unu cu portarul. Oaspeții au mai ratat o ocazie mare, la 2-1 pentru Astra, prin Aurelian Chițu, care a scăpat singur cu portarul Plamen Iliev, dar a trimis pe lângă poartă.

Astra este neînvinsă de opt etape și este la a treia victorie consecutivă.

FC Viitorul venea după două victorii la rând.

AFC Astra Giurgiu — FC Viitorul Constanța 3-1 (1-1), stadion ''Marin Anastasovici'' — Giurgiu
Au marcat: Silviu Balaure (16), Alexandru Ioniță II (48), Anatole Abang (86), respectiv Andrei Ciobanu (37).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenți: Valentin Avram (București), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Adrian Illyes (Ploiești)
Observatori: Adrian Vidan (București) — CCA, Marian Bucurescu (București) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce s-a întâmplat în secunda doi după ce CCR a validat reforma privind pensiile magistraților

2 Jocurile Olimpice, un maraton sexual? O sportivă a avut curajul să explice de ce e criză de prezervative în Satul Olimpic

3 Un „lord” din energie, cu cifră de afaceri de 1,8 miliarde de euro și profituri de peste 200 de milioane de euro, cercetat de DIICOT pentru spălare de…

4 Aproape jumătate de milion de dolari dați pe închirierea de mașini pentru patru piloți F-16 trimiși în SUA. Miruță: „E strigător la cer”

5 Fiul președintelui Partidei Romilor Vaslui, amenințări șocante pe TikTok: „Vă tai pe toți! Nu are cine ce să îmi facă”