Liga I: CFR Cluj - ACS Poli Timișoara 5-1, în play-out

CFR Cluj a învins-o pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 5-1 (1-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a noua a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

CFR s-a impus prin golurile marcate de Bryan Nouvier (44), Juan Carlos Ruiz Real (51), Cristian Bud (66), Leo Beleck (74), Cristian Lopez (90+3), ultimii doi punctând din postura de rezerve. Pentru bănățeni a înscris Dorin Goga (53).

Succesul clujenilor a fost facilitat și de faptul că Poli a jucat mai bine de o repriză în zece oameni, portarul italian de origine senegaleză Lys Gomis fiind eliminat în minutul 33 pentru henț în marginea careului, la o fază de gol a gazdelor.

Gomis avusese trei intervenții remarcabile în minutul 33, la aceeași fază.

CFR a mai avut ocazii mari prin Ionuț Larie (62 — bară) și Bud (68).

CFR e neînvinsă de cinci meciuri, în care are trei victorii și două egaluri. Poli are un egal și trei eșecuri în ultimele trei partide.

CFR 1907 Cluj — ACS Poli Timișoara 5-1 (1-0), stadion "Dr. Constantin Rădulescu" — Cluj-Napoca
Au marcat: Bryan Nouvier (44), Juan Carlos Ruiz Real (51), Cristian Bud (66), Leo Beleck (74), Cristian Lopez (90+3), respectiv Dorin Goga (53).
Cartonaș roșu: Lys Gomis (portar — ACS Poli Timișoara, 33).
Arbitru: Marcel Bîrsan (București); arbitri asistenți: Mircea Mihail Grigoriu (București), Aurel Oniță (Constanța); arbitru de rezervă: Florin Mihai Marcu (Oradea)
Observatori: Cornel Sorescu (Pitești) — CCA, Octavian Goga (Brașov) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!