Liga I: FC Botoșani - Petrolul Ploiești 1-0, în play-out

FC Botoșani a învins-o pe Petrolul Ploiești cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seara, pe teren propriu, în prima partidă din faza play-out a Ligii I de fotbal. Unicul gol al partidei a fost înscris de Gabriel Vașvari (72 — penalty), în urma unui henț comis în propriul careu de fundașul francez Fabrice Begeorgi, la centrarea bulgarului Radoslav Dimitrov.

FC Botoșani a mai avut o ocazie mare, prin Quenten Martinus (40) și ar mai fi putut primi un penalty, în minutul 8, când același Martinus a fost ținut în careu de Pacar.

Petrolul a obținut una din cele două victorii din sezonul regulat chiar pe teren propriu cu FC Botoșani (2-1). Moldovenii și-au luat revanșa în retur, cu 2-1.

Petrolul este la a șaptea înfrângere consecutivă în campionat, în timp ce FC Botoșani venea după trei eșecuri la rând.

FC Botoșani — FC Petrolul Ploiești 1-0 (0-0), Stadion ''Municipal'' — Botoșani
A marcat: Gabriel Vașvari (72 — penalty).
Arbitru: George Rădulescu (București); arbitri asistenți: Marius Nicoară (Drobeta-Turnu Severin), Daniel Hulubei (Vaslui); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraș)
Observatori: Ionel Popa (Pașcani) — CCA, Romulus Chihaia (București) — LPF

AGERPRES


populare
astăzi

1 Încă o dovadă a prostiei crase a lui Câciu, de două ori ministru PSD...

2 „Dacă v-ați afla într-o barcă cu Bolojan și Grindeanu, pe care l-ați arunca?” Răspunsul dat de Nicușor Dan

3 Detaliul de la strângerea de mână dintre Trump și Xi Jinping care i-a uimit pe experții în limbajul corpului

4 Povestea cercetătoarei române briliante de care se tem hackerii și giganții tech. Americanii au inclus-o în topul celor mai străluciți savanți

5 Ce a vrut să spună Xi Jinping când l-a avertizat pe Trump asupra „Capcanei lui Tucidide”. Reacția președintelui american