Liga I: FC Steaua, ținută în șah de ultima clasată, ASA Târgu Mureș (1-1)

FC Steaua București a terminat la egalitate cu ''lanterna roșie'', ASA Târgu Mureș, 1-1 (0-0), sâmbătă seara, pe Arena Națională din Capitală, într-un meci din etapa a 26-a a Ligii I de fotbal, ultima a sezonului regulat.

Steaua a făcut un joc slab și a fost condusă prin golul marcat de Marius Constantin (65 — penalty), după un fault comis de Antonio Jakolis asupra lui Andrei Sin. A fost primul gol marcat de mureșeni în 2017.

Echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf a reușit egalarea în minutul 73, prin francezul Harlem Eddy Gnohere, care a reluat mingea în plasă la centrarea lui Denis Alibec.

Alibec a ratat un penalty în min. 26, șutând pe lângă poartă. Lovitura de pedeapsă fusese acordată în urma unui henț comis de Gaston Mendy.

Steaua a avut mai multe ocazii în acest meci, printre care și două bare (45+1, 76), portarul Eduard Pap deviind în bare șuturile expediate de Alibec.

În repriza secundă, puținii spectatori prezenți pe Arena Națională au cerut demisia antrenorului Laurențiu Reghecampf.

Și meciul din tur s-a încheiat cu același scor, 1-1.

Steaua termină sezonul regulat pe locul al doilea, iar ASA pe ultima poziție.

Steaua are o singură victorie în ultimele cinci etape (patru egaluri), iar iar ASA are trei egaluri și două eșecuri în ultimele cinci runde.

FC Steaua București — ASA Târgu Mureș 1-1 (0-0), Arena Națională — București
Au marcat: Harlem Eddy Gnohere (73), respectiv Marius Constantin (65 — penalty).
Denis Alibec (Steaua) a ratat un penalty în min. 26 (pe lângă poartă).
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești/Argeș); arbitri asistenți: Valentin Avram (București), Daniel Mitruți (Craiova); arbitru de rezervă: George Rădulescu (București)
Observatori: Ionel Popa (Pașcani) — CCA, Viorel Anghelinei (Galați) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

4 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...