LIVE Piața Universității, România europeană

Protestul continuă în Piața Universității, unde oamenii sunt masați pe trotuarul dinspre Teantrul Național. Printre mesajele scandate au fost și unele negative la adresa Liei Olguța Vasilescu. Sâmbătă seară, Vasilescu și Claudiu Manda sunt gazdele unei petreceri priciunuită de nunta celor doi, la care participă câteva sute de persoane, inclusiv membri ai Guvernului și ai propriului partid. Printre invitații petrecerii care are loc la Ișalnița, în județul Dolj, se numără și Liviu Dragnea, și Viorica Dăncilă.

La ora 21.00 protestatarii din Piața Universității au intonat imnul. Momentul fost urmat de strigarea numelui lui Kovesi, și scandări precum „Vom vota” sau „Tudorel, demisia”.

Până la ora 21.00, protestul din Piața Universității a fost aproape total absent de pe canalele tv de știri.



populare
astăzi

1 „Capcana cu miere”. Scandal sexual și acuzații de spionaj înaintea alegerilor din Ungaria. Contracandidatul lui Orban: „M-am lăsat sedus”

2 O femeie a murit în vehiculul electric care a luat foc în mers, pe un bulevard din București. Soțul său a reușit să se salveze

3 „Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai

4 „E libertate aici” / Cei doi români arestați de FSB și „dezbrăcați la piele” au lăudat Rusia în zeci de ore de filmări

5 Recesiunea tehnică declanșează atacul PSD. Grindeanu: „O rușine pentru întreaga Coaliție”. Câciu: „Bolojan, cel mai slab premier”