Liviu Vasilescu, noul şef al Inspectoratului General al Poliţiei Române

Chestorul Liviu Vasilescu a fost numit, miercuri, în funcţia de inspector general al Poliţiei Române, cu rang de secretar de stat, conform unei decizii a premierului Viorica Dăncilă publicată în Monitorul Oficial.

Liviu Vasilescu a ocupat, până în aprilie 2018, funcţia de director al Direcţiei de Operaţiuni Speciale din cadrul IGPR, fiind apoi mutat la Direcţia de Arme şi Muniţii.

Funcţia de şef al Poliţiei Române a devenit vacantă pe 26 iulie, în urma demiterii fostului inspector general, Ioan Buda, de către ministrul de Interne de la acea dată, Nicolae Moga, în urma cazului de la Caracal.

Ulterior, conducerea interimară a Poliţiei Române a fost asigurată de către adjunctul lui Buda, Florian Dragnea. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce s-a întâmplat în secunda doi după ce CCR a validat reforma privind pensiile magistraților

2 Jocurile Olimpice, un maraton sexual? O sportivă a avut curajul să explice de ce e criză de prezervative în Satul Olimpic

3 Un „lord” din energie, cu cifră de afaceri de 1,8 miliarde de euro și profituri de peste 200 de milioane de euro, cercetat de DIICOT pentru spălare de…

4 Aproape jumătate de milion de dolari dați pe închirierea de mașini pentru patru piloți F-16 trimiși în SUA. Miruță: „E strigător la cer”

5 Fiul președintelui Partidei Romilor Vaslui, amenințări șocante pe TikTok: „Vă tai pe toți! Nu are cine ce să îmi facă”