Livrările de petrol rusesc prin conducta Drujba către Republica Cehă au fost reluate vineri seară

Livrările de petrol rusesc prin conducta Drujba către Republica Cehă au fost reluate vineri seară

Livrările de petrol către Republica Cehă au fost reluate vineri, după ce miercuri au fost reluate livrările către Ungaria şi Slovacia, în urma efecturării unor plăţi a taxelor de tranzit către companiile MOL şi Slovnaft. Aceasta este o soluţie temporară la cea mai recentă întrerupere a aprovizionării din Rusia, relatează news.ro.

Pe data de 4 august au fost suspendate fluxurile de petrol prin conducta Drujba către Republica Cehă, Slovacia şi Ungaria. Acest lucru s-a datorat sancţiunilor occidentale care au împiedicat plata taxelor de tranzit către Ucraina.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Citiți asta, oameni buni! Câți sinecuriști ca ăștia or fi în toată România?

2 BREAKING „Un bârlog de tâlhari” / Președintele Germaniei, atac fără precedent la conducătorii SUA

3 Presa din Ungaria / „Ursula von der Leyen face România măreață. Ce s-a întâmplat este fără precedent”

4 Cine era femeia ucisă de ICE. Proteste în mai multe orașe din SUA după violențele din Minneapolis

5 Trump aprobă sancțiunile împotriva Rusiei, punând presiune pe Putin. Senatul american se pregătește pentru un vot rapid