Livrările de petrol rusesc prin conducta Drujba către Republica Cehă au fost reluate vineri seară

Livrările de petrol către Republica Cehă au fost reluate vineri, după ce miercuri au fost reluate livrările către Ungaria şi Slovacia, în urma efecturării unor plăţi a taxelor de tranzit către companiile MOL şi Slovnaft. Aceasta este o soluţie temporară la cea mai recentă întrerupere a aprovizionării din Rusia, relatează news.ro.

Pe data de 4 august au fost suspendate fluxurile de petrol prin conducta Drujba către Republica Cehă, Slovacia şi Ungaria. Acest lucru s-a datorat sancţiunilor occidentale care au împiedicat plata taxelor de tranzit către Ucraina.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan