Ludovic Orban: Vom încerca să facem corecţii la Ordonanţa 114 - un act normativ criminal

Guvernul va încerca să corecteze Ordonanţa 114, a declarat, miercuri, la o conferinţă desfăşurată la Academia de Studii Economice, premierul Ludovic Orban, care a calificat acest act normativ drept "criminal".

El a participat la conferinţa "Buget şi fiscalitate 2020: dinspre politica oficială spre mediul de afaceri", organizată de CursDeGuvernare.ro, cu sprijinul ASE şi AMCHAM.

Potrivit lui Orban, Guvernul va încerca să realizeze "corecţii la Ordonanţa 114, care este un act normativ criminal care creează probleme grave în toate domeniile de activitate".

În opinia sa, "marele păcat" al guvernărilor trecute "a fost instabilitatea legislativă a Codului fiscal", care a pus societatea "într-o stare de bulversare, de continuă adaptare". AGERPRES


populare
astăzi

1 Turiști furioși, opriți să linșeze un român acuzat de furt pe Podul Rialto

2 Racheta Oreshnik / De la super-armă a Kremlinului la țintă de ironii rusești

3 A apărut numele hackerului care a spart baza de date ANCPI / Ar fi vorba despre un tânăr din Algeria

4 Bulgaria / Stațiuni accesibile și destinații de lux pe litoralul Mării Negre

5 Mihai Vasilescu, exasperat de șoferii români: „Nu merităm autostrăzi”