Lupte: Andreea Ana a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Lupte: Andreea Ana a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Sportiva română Andreea Beatrice Ana a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, vineri, după ce a învins-o pe Samantha Leigh Stewart (Canada), în semifinalele cat. 53 kg, la turneul preolimpic de lupte de la Sofia.

În optimi, Ana a învins-o pe Laura Gabriela Peredo Torres (Mexic), în sferturi a trecut de Luisa Elizabeth Valverde Melendres (Ecuador), iar în finală o va înfrunta pe rusoaica Olga Horoşavţeva.

La cat. 57 kg, luptătoarea română de origine ucraineană Kateryna Zhydachevska a fost învinsă în optimi de Emese Barka (Ungaria).

În limitele cat. 62 kg, Kriszta Tunde Iincze a trecut în calificări de Elif Jale Yeşilirmak (Turcia), în optimi s-a impus în faţa sportivei columbiene Jackeline Renteria Castillo, dar a pierdut în sferturi în faţa rusoaicei Liubov Ovcearova.

La cat. 76 kg, Cătălina Axente a câştigat în calificări la azera Gozal Zutova, în optimi s-a impus în faţa sportivei columbiene Tatiana Renteria Renteria, dar a cedat în sferturi în faţa ucrainencei Ala Belinska.

Doar finalistele obţin calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Albert Saritov, care s-a calificat joi la JO de la Tokyo, a pierdut finala cat. 97 kg, la lupte libere, prin neprezentare în faţa italianului Abraham de Jesus Conyedo Ruano.

Federaţia Română de Lupte are acum trei sportivi calificaţi la JO 2020, Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Albert Saritov (cat. 97 kg - lupte libere).

Ultimii trei luptători care se vor bate pentru un bilet la Tokyo, la greco-romane, sunt Răzvan Arnăut (cat. 60 kg), Ilie Cojocari (cat. 77 kg), Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg).

România are acum 65 de sportivi calificaţi la JO 2020 (nominal sau locuri cotă) la 13 discipline sportive: înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet 3x3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box şi scrimă:

Atletism (5): Florentina Iuşco (săritura în lungime), Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului);

Baschet (4): (echipa feminină 3x3);

Box (1): Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg);

Canotaj (18): patru rame masculin, dublu vâsle feminin - categorie uşoară, patru rame feminin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, dublu rame masculin;

Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), (ciclism pe şosea);

Fotbal (18): echipa naţională olimpică;

Gimnastică artistică (3): Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);

Înot (2): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate);

Kaiac-canoe (2): canoe-2 masculin pe 1.000 m;

Lupte (3): Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Albert Saritov (cat. 97 kg - lupte libere);

Scrimă (2): Ana-Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie);

Tenis de masă (4): echipa feminină (3 jucătoare), Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt);

Tir sportiv (1): Laura Ilie (puşcă aer comprimat 10 m).

Jocurile Olimpice de la Tokyo au fost amânate pentru intervalul 23 iulie-8 august 2021, după ce iniţial erau programate în perioada 24 iulie-9 august 2020.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)

 

Sursa foto: CSA Steaua București / facebook.com

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 Simple zvonuri?

2 VIDEO Voi vedeți ce se întâmplă pe Autostrada A1 Sibiu - Pitești?

3 Scrisoarea asta nu poate fi adevărată! / Ce le-a scris judecătorilor o moldoveancă despre plăcerea sexului desco…

4 Dobitocul ăsta prezintă știri la Antena 3! / Citiți și voi ce personaje adăpostește cloaca lui Voiculescu!

5 VIDEO Sex mistic în temple, dansuri în pielea goală şi spirale yoga