Macedonia de Nord: Un ministru a fost destituit după ce a folosit vechiul nume al ţării

Macedonia de Nord: Un ministru a fost destituit după ce a folosit vechiul nume al ţării

Un ministru naţionalist din guvernul de la Skopje a fost destituit după ce la o conferinţă de presă a folosit pe un banner vechiul nume al ţării, transmite duminică DPA.

Ministrul muncii nord-macedonean Rasela Mizrahi a fost demis duminică dimineaţă de parlament, cu 62 de voturi pentru şi 26 împotrivă, după o dezbatere care s-a prelungit cu câteva ore. În ultimele săptămâni, Mizrahi a folosit în cel puţin două ocazii un banner pe care scria 'Republica Macedonia' în loc de 'Republica Macedonia de Nord'.

Noul nume al ţării balcanice a fost introdus în urmă cu aproximativ un an, punându-se capăt astfel unei dispute cu Grecia, ce are în componenţă o provincie istorică numită Macedonia.

Mizrahi face parte din partidul naţionalist VMRO-DPMNE, care nu a acceptat niciodată schimbarea numelui ţării în Republica Macedonia de Nord.

Atena a protestat faţă de prezenţa bannerului cu numele 'Macedonia', ceea ce l-a determinat pe premierul interimar nord-macedonean Oliver Spasovski să solicite destituirea Raselei Misrahi.

Spasovski conduce un guvern de tranziţie până la 12 aprilie, când au loc noi alegeri legislative în Macedonia de Nord. AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit... / De unde rezultă ce porcării se fac pe banii noștri...

2 „Instituțiile statului au reacționat cu întârziere la conduita infracțională a acestui inculpat”

3 Premieră în emisiunea lui Soloviov, propagandistul Kremlinului: S-a recunoscut dezastrul din economia Rusiei și șomajul în creștere

4 Femeia care a atacat-o cu ranga pe senatoarea POT Valentina Aldea: „Este amanta soțului meu. E o luptă continuă între mine și ea”

5 O senatoare POT a fost atacată cu ranga de soția unui bărbat cu care ar avea o relație: „Nu este subiect de bășcălie”