MAE: La bordul navei 'Davide B' nu s-au aflat români

La bordul navei "Davide B", unde au avut loc răpiri, în largul coastelor statului Benin, nu au fost cetăţeni români, informează Ministerul Afacerilor Externe (MAE).

"Celula de Criză interinstituţională, convocată de către ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a efectuat în regim de urgenţă o serie de demersuri complexe pe mai multe canale pentru verificarea situaţiei, confirmarea informaţiilor referitoare la cetăţenia şi identitatea persoanelor potenţial implicate şi întreprinderea acţiunilor necesare în astfel de cazuri", arată reprezentanţii ministerului.

Conform datelor şi informaţiilor obţinute, MAE precizează că la bordul navei menţionate nu s-au aflat cetăţeni români. Prin urmare, nu au existat cetăţeni români victime ale unei acţiuni de răpire de persoane. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului