MAE: La bordul navei 'Davide B' nu s-au aflat români

La bordul navei "Davide B", unde au avut loc răpiri, în largul coastelor statului Benin, nu au fost cetăţeni români, informează Ministerul Afacerilor Externe (MAE).

"Celula de Criză interinstituţională, convocată de către ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a efectuat în regim de urgenţă o serie de demersuri complexe pe mai multe canale pentru verificarea situaţiei, confirmarea informaţiilor referitoare la cetăţenia şi identitatea persoanelor potenţial implicate şi întreprinderea acţiunilor necesare în astfel de cazuri", arată reprezentanţii ministerului.

Conform datelor şi informaţiilor obţinute, MAE precizează că la bordul navei menţionate nu s-au aflat cetăţeni români. Prin urmare, nu au existat cetăţeni români victime ale unei acţiuni de răpire de persoane. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...