MAE: Nu au fost primite solicitări oficiale cu privire la dispariția altor doi români în atentatul de la Nisa

MAE: Nu au fost primite solicitări oficiale cu privire la dispariția altor doi români în atentatul de la Nisa

Ministerul Afacerilor Externe nu a primit solicitări oficiale cu privire la dispariția altor doi cetățeni români în urma atentatului de la Nisa, se precizează într-un comunicat transmis luni AGERPRES.

Foto: (c) Arhiva AGERPRES

"Referitor la semnalările pe rețelele de socializare privind dispariția altor doi cetățeni români în urma atacului de la Nisa, precizăm că până în prezent nu au fost primite solicitări telefonice sau prin email cu privire la persoanele menționate", se arată în comunicatul MAE.

Conform instrucțiunilor Celulei de criză a MAE, Ambasada României la Paris a solicitat asistența specifică autorităților franceze competente.

Verificările cu privire la aceste persoane sunt în curs.

Cetățenii români și rudelor acestora că au la dispoziție contactele telefonice ale Consulatului General la Marsilia +33491221741, Ambasadei României la Paris +33(0)147052966; +33(0)147052755; +33(0)145503997; +33(0)147051040, apeluri redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de operatorii Call Center 24/24.

În mod oficial, MAE a fost notificat referitor la dispariția a trei cetățeni români, în urma atentatului de la Nisa. Dintre aceștia, doi cetățeni români — un copil și mama sa — au fost identificați în spitale din orașul francez.

AGERPRES/ (AS — autor: Oana Ghiță, editor: Andreea Rotaru, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 VIDEO Declarație de o lașitate absolută a ministrului PSD al Justiției despre porcăria făcută de „soldații partidului” la CCR

2 „Dacă, în deliberare, un judecător nu se prezintă, el este considerat demis automat” / Un profesor de drept aruncă bomba în curtea CCR

3 Asta înseamnă PSD, oameni buni...

4 „Băi, boschetarilor! Iar faceți manevre cu CCR-ul?” / Val de indignare pe contul de facebook al președintelui PSD, Sorin Grindeanu

5 Panică și răniți la bordul unui zbor Ryanair. Martorii spun că au văzut un avion de vânătoare venind din sens opus, care ar fi produs turbulenţe. „Am …