MAE: Un angajat al Ambasadei României la Washington - infectat cu SARS-CoV-2

Un membru al personalului Ambasadei României la Washington a fost testat pozitiv la infecţia cu noul coronavirus, informează Ministerul Afacerilor Externe (MAE).

Potrivit unui comunicat MAE transmis luni AGERPRES, starea de sănătate a persoanei este bună şi se află sub supraveghere medicală.

Au fost dispuse măsurile care se impun în relaţia cu autorităţile din statul de reşedinţă, respectiv măsuri de protecţie pentru restul colectivului misiunii diplomatice şi membrii de familie.

Totodată, MAE precizează că, pentru perioada următoare, activitatea uzuală a Ambasadei României în Statele Unite ale Americii va fi adaptată pentru limitarea expunerii celorlalţi membri ai misiunii, fiind întreprinse toate măsurile necesare de distanţare socială şi autoizolare impuse de această situaţie, activităţile curente în mediul online fiind menţinute. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce pregătește PSD!

2 Așa o fi? / „Ei știau că dacă se dă telefon de la Băneasa din pădure, toată lumea este în poziție de drepți”

3 VIDEO De auzit ce spune Dragnea despre cei din fruntea PSD...

4 Așa o fi, PSD aruncă iar cu bani din elicopter?

5 Satul de la Dunăre care a cucerit mii de cehi. „Vin de la o mie de kilometri, dar pentru ei este ca o întoarcere acasă”