MAGYAR HIRLAP: „Nu cedăm în faţa Bruxelles-ului!” (Viktor Orbán)

O chestiune foarte importantă a politicii ungare este reducerea cheltuielilor cu utilităţile şi în această privinţă opoziţia de stânga are o poziţie foarte clară: dacă preţurile pe piaţă cresc, atunci şi oamenii să plătească mai mult – a spus Viktor Orbán în interviul acordat vineri postului de radio Kossuth, care a fost publicat sâmbătă pe pagina de Facebook a premierului. Guvernul naţional – care este naţional întrucât îşi apără cetăţenii – s-a situat pe poziţia potrivit căreia a fixat preţurile cu scopul protejării gospodăriilor, a familiilor şi a pensionarilor – a amintit premierul. „Degeaba au crescut preţurile, pentru că noi nu le vom modifica, şi degeaba se dublează sau se triplează acum preţurile în Europa, că în Ungaria preţul utilităţilor nu va creşte. Atât timp cât guvernul nostru va fi la cârmă, acest lucru se va menţine” – a precizat Viktor Orbán, adăugând că cei din opoziţia de stânga au spus clar că dacă ei vor câştiga alegerile, vor creşte preţurile la nivelul pieţei./lendrefy/sdm2

(https://www.magyarhirlap.hu/belfold/20211106-orban-viktor-nem-engedunk-brusszelnek – 7 noiembrie)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei