MAGYAR HIRLAP: „Nu cedăm în faţa Bruxelles-ului!” (Viktor Orbán)

O chestiune foarte importantă a politicii ungare este reducerea cheltuielilor cu utilităţile şi în această privinţă opoziţia de stânga are o poziţie foarte clară: dacă preţurile pe piaţă cresc, atunci şi oamenii să plătească mai mult – a spus Viktor Orbán în interviul acordat vineri postului de radio Kossuth, care a fost publicat sâmbătă pe pagina de Facebook a premierului. Guvernul naţional – care este naţional întrucât îşi apără cetăţenii – s-a situat pe poziţia potrivit căreia a fixat preţurile cu scopul protejării gospodăriilor, a familiilor şi a pensionarilor – a amintit premierul. „Degeaba au crescut preţurile, pentru că noi nu le vom modifica, şi degeaba se dublează sau se triplează acum preţurile în Europa, că în Ungaria preţul utilităţilor nu va creşte. Atât timp cât guvernul nostru va fi la cârmă, acest lucru se va menţine” – a precizat Viktor Orbán, adăugând că cei din opoziţia de stânga au spus clar că dacă ei vor câştiga alegerile, vor creşte preţurile la nivelul pieţei./lendrefy/sdm2

(https://www.magyarhirlap.hu/belfold/20211106-orban-viktor-nem-engedunk-brusszelnek – 7 noiembrie)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Primul general român care spune pe bune ce se întâmplă

2 SURSE Lista miniștrilor din Cabinetul Tomac. Cine sunt favoriții pentru portofoliile-cheie în Guvernul propus de Nicușor Dan

3 Țara în care am ajuns să trăim...

4 SURSE S-a aflat formula viitorului Executiv. Cum ar putea arăta Guvernul condus de Eugen Tomac

5 Amănunte care dau fiori despre explozia dronei din Portul Constanța...