MAI: 2.015 posturi de conducere, scoase la concurs

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) anunţă, vineri, că 2.015 posturi de conducere vacante la nivelul instituţiilor aflate în aparatul central şi al instituţiilor care sunt în subordinea şi coordonarea ministerului vor fi scoase la concurs, după ce Guvernul a aprobat un memorandum în acest sens.

"Memorandumul aprobat de Guvern face parte din pachetul de eficientizare a actului managerial în Ministerul Afacerilor Interne. Menţionăm că posturile deblocate prin memorandum vor fi ocupate doar prin concursuri organizate în condiţiile legii, în funcţie de specificul fiecărei funcţii în parte. De asemenea, prin ocuparea funcţiilor scoase la concurs se asigură stabilitate şi predictibilitate în cariera angajaţilor MAI", se precizează într-un comunicat al MAI.

Potrivit sursei citate, la nivelul unităţilor ministerului sunt prevăzute aproximativ 12.000 de posturi de conducere, din totalul acestora fiind vacante aproximativ 3.700 de posturi.

Restul funcţiilor vacante care nu sunt prevăzute în memorandum urmează să parcurgă procedurile legale de deblocare la o dată ulterioară, precizează documentul menţionat. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului