Mai mult de jumătate din victimele masacrului de la Orlando, de origine portoricană

Mai mult de jumătate din victimele masacrului de la Orlando aveau origine portoricană, a declarat Rolando Padova, secretarul de stat adjunct al guvernului din Puerto Rico luni pentru Reuters.

"Ceea ce ei ne-au informat până în prezent este că 90% din victime sunt latino și mai mult de jumătate dintre morți erau de origine din Puerto Rico", a afirmat Padova într-un scurt interviu telefonic.

Trei persoane de origine mexicană sunt de asemenea printre cele 49 ucise în masacrul de la clubul de noapte Pulse din Orlando, a anunțat la rândul său președintele mexican Enrique Pena Nieto.

Într-un comunicat separat, Ministerul de Externe al Mexicului a declarat că trei erau cetățeni mexicani și că încearcă să confirme cu autoritățile SUA dacă un al patrulea mexican se numără printre cei uciși, adaugă Reuters.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi, vine prăbușirea?

2 Iarna 2026-2027 / Primele semne sugerează o revenire a frigului arctic în Europa

3 Povestea împărătesei cu un apetit sexual legendar, interzisă celor pudici

4 Citiți și voi ce pregătește PSD!

5 Eșec la Cotroceni / Președintele deschide ușa alegerilor anticipate după blocajul total