Mai multe rachete trase din Sinai, Egipt, spre Eilat, în sudul Israelului; niciun rănit (armată)

Mai multe rachete au fost trase miercuri seara din Sinai, în Egipt, spre stațiunea balneară Eilat, în sudul Israelului, fără a răni pe cineva, a anunțat un purtător de cuvânt al armatei israeliene, citat de AFP.

"Unele dintre aceste rachete au fost distruse în zbor de baterii Iron Dome", baterii de interceptare a rachetelor, a adăugat acesta.

Un responsabil al primăriei din Eilat a precizat la radioul public că trei rachete au fost interceptate, în timp ce o altă rachetă a explodat în afara orașului.

Sinai este scena unor înfruntări sângeroase între soldați și polițiști egipteni și membri ai Provinciei Sinai, ramura egipteană a grupării jihadiste Stat Islamic (SI).

În iulie 2015, rachete trase din Sinai, în Egipt, au atins sudul Israelului fără să facă victime. Acest atac a fost revendicat de ramura egipteană a SI.

AGERPRES/ (AS—autor: Vicențiu Purcărea, editor online: Evelin Ceciu)


populare
astăzi

1 Cool! Așa o fi?

2 Mai mulți parlamentari neafiliați aleși pe listele AUR, SOS, POT și PSD s-au alăturat grupului PNL. Bolojan: „Avem o situație interesantă”

3 BREAKING Primele semne că banii încep să ocolească România

4 „Am sunat la doamna Delia, la protocol” / Becali a fost primit singur de Nicușor Dan, după ce a întârziat la consultări

5 Gesturile umile ale lui Putin la întâlnirea cu Xi Jinping. Limbajul corpului trădează dependența de China a dictatorului rus