MAI: Peste 12.000 de români îşi sărbătoresc ziua de naştere o dată la patru ani

Peste 12.600 de persoane îşi sărbătoresc ziua de naştere o dată la patru ani, cei mai mulţi locuind în Bucureşti, a anunţat luni Ministerul Afacerilor Interne.

MAI: Peste 12.000 de români îşi sărbătoresc ziua de naştere o dată la patru ani (Imagine: Liviu Chirita/ Arhiva Mediafax Foto)

Potrivit datelor furnizate de reprezentanţii Ministerului Afacerilor Interne, în România trăiesc 12.622 de oameni care îşi serbează ziua de naştere o dată la patru ani. Aceştia s-au născut într-un an bisect, în acest an luna februarie având 29 de zile.

Dintre cei 12.622 de români, 6.412 sunt persoane de sex feminin şi 6.210 sunt persoane de sex masculin, după cum anunţă reprezentanţii MAI.

Cele mai multe persoane care îşi sărbătoresc luni ziua de naştere sunt născute în Bucureşti (1.142), iar în Iaşi sunt născute 533 de persoane.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență