MAI: Peste 12.000 de români îşi sărbătoresc ziua de naştere o dată la patru ani

Peste 12.600 de persoane îşi sărbătoresc ziua de naştere o dată la patru ani, cei mai mulţi locuind în Bucureşti, a anunţat luni Ministerul Afacerilor Interne.

MAI: Peste 12.000 de români îşi sărbătoresc ziua de naştere o dată la patru ani (Imagine: Liviu Chirita/ Arhiva Mediafax Foto)

Potrivit datelor furnizate de reprezentanţii Ministerului Afacerilor Interne, în România trăiesc 12.622 de oameni care îşi serbează ziua de naştere o dată la patru ani. Aceştia s-au născut într-un an bisect, în acest an luna februarie având 29 de zile.

Dintre cei 12.622 de români, 6.412 sunt persoane de sex feminin şi 6.210 sunt persoane de sex masculin, după cum anunţă reprezentanţii MAI.

Cele mai multe persoane care îşi sărbătoresc luni ziua de naştere sunt născute în Bucureşti (1.142), iar în Iaşi sunt născute 533 de persoane.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”