Majoritatea germanilor consideră că relaţiile cu SUA s-au îmbunătăţit după alegerea lui Joe Biden

Doi din trei germani consideră că relaţiile dintre Germania şi SUA au cunoscut o îmbunătăţire de la alegerea lui Joe Biden în funcţia de preşedinte, succedându-i lui Donald Trump, indică un sondaj YouGov publicat miercuri, potrivit DPA.

Sondajul, realizat la finalul lui iunie pe un eşantion de 2.000 de persoane, arată că 66% dintre germani cred că relaţiile dintre Berlin şi Washington s-au îmbunătăţit, în timp ce 19% sunt de părere că ele nu s-au schimbat.

Doar 6% dintre germani consideră că aceste raporturi s-au înrăutăţit.

Conform acestei anchete sociologice, 42% dintre germani privesc SUA ca pe un aliat şi prieten, comparativ cu 19% în septembrie anul trecut. AGERPRES


populare
astăzi

1 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...

2 Adevărata misiune a lui Bolojan? / Aderarea Oanei Gheorghiu și a lui Dragoș Pîslaru la PNL stârnește critici și îngrijorări

3 Elena Lasconi, avertisment ferm pentru Nicușor Dan: „Veți fi primul președinte demis din istoria României”

4 Rusia / un pluton de asalt, aproape anihilat în 10 zile; un canal pro-Kremlin descrie „orașul morților”

5 Varujan Vosganian / foștii membri ALDE boicotează Congresul PNL, îl compară pe Ilie Bolojan cu Lenin