Malaezia va obliga pacienţii cu COVID-19 şi contactele acestora să poarte o brăţară electronică pentru localizare

Malaezia va obliga începând cu 11 martie orice persoană testată pozitiv cu COVID-19 să poarte o brăţară electronică pentru localizare, a declarat miercuri ministrul Sănătăţii, Adham Baba, relatează dpa.

"Dispozitivul trebuie purtat timp de 10 zile", a spus ministrul, adăugând că se vor impune sancţiuni în cazul în care dispozitivul de urmărire va fi dat jos, modificat, distrus sau pierdut.

Măsura se va aplica de asemenea persoanelor considerate contacte strânse ale celor testaţi pozitiv sau pacienţilor.

Autorităţile din Malaezia au dispuns această măsură după ce gadgeturi similiare au fost impuse anul trecut în Singapore şi Hong Kong.

Ministerul Sănătăţii din Malaezia a raportat miercuri şapte decese asociate COVID-19, totalul acestora de la începutul pandemiei ajungând la 1.114. Din cele 305.000 de cazuri de coronavirus confirmate în ţară din ianuarie anul trecut, peste 280.000 s-au recuperat, potrivit cifrelor ministerului.AGERPRES


populare
astăzi

1 Cool! Așa o fi?

2 Mai mulți parlamentari neafiliați aleși pe listele AUR, SOS, POT și PSD s-au alăturat grupului PNL. Bolojan: „Avem o situație interesantă”

3 BREAKING Primele semne că banii încep să ocolească România

4 „Am sunat la doamna Delia, la protocol” / Becali a fost primit singur de Nicușor Dan, după ce a întârziat la consultări

5 Gesturile umile ale lui Putin la întâlnirea cu Xi Jinping. Limbajul corpului trădează dependența de China a dictatorului rus