Managerul Spitalului "Sfântul Pantelimon" a fost demis

Managerul Spitalului "Sfântul Pantelimon", Gheorghe Popescu, a fost demis, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al unității medicale, Fiorela Mițoiu.

Ea a spus că nu a fost numit încă un înlocuitor al acestuia.

Ministrul Sănătății, Florian Bodog, a anunțat marți că ia în calcul inclusiv schimbarea echipei manageriale de la Spitalul ''Sfântul Pantelimon'' , în urma controlului efectuat după ce un pacient a murit din cauza unei transfuzii greșite.

"Am citit raportul aseară, în afară de lucrurile știute cu privire la greșeala pe care a făcut-o cadrul medical care a administrat transfuzia, colegii mei de la inspecție au identificat și probleme manageriale, probleme de aprovizionare cu echipamente de identificare a sângelui și probleme legate de proceduri cu privire la ultimul control înainte de administrarea perfuziei, motiv pentru care vom gândi și măsuri în acest sens", preciza Bodog.

Ministrul a solicitat ancheta la Spitalul Clinic de Urgență ''Sf. Pantelimon'' București, după ce un pacient în vârstă de 66 ani a decedat în urma unei transfuzii sanguine.

Verificarea a avut loc în zilele de 17 și 18 aprilie.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență