Manifestaţie a 'Vestelor galbene' la Toulouse: 57 de răniţi, între care 48 de poliţişti

Un număr de 57 de persoane, între care 48 de poliţişti, au fost rănite sâmbătă la Toulouse, unde au avut loc timp de mai multe ore confruntări între grupuri de protestatari şi forţele de ordine, a anunţat duminică prefectura într-un comunicat, relatează AFP.

Dintre cei 48 de poliţişti răniţi, cinci au fost spitalizaţi. Ei au fost externaţi şi li s-a recomandat o "întrerupere temporară a activităţii între o zi şi zece zile", potrivit comunicatului.

Ciocniri violente între scutieri şi protestatarii din mişcarea denumită "Vestele galbene" au avut loc sâmbătă pe străzile Parisului în al treilea weekend consecutiv de manifestaţii împotriva creşterii preţului la carburant.

Conform poliţiei franceze, violenţele de sâmbătă s-au soldat 133 de persoane rănite şi au condus la reţinerea a 412 de protestatari, dintre care 378 au fost plasaţi în arest preventiv, notează AFP.

Preşedintele francez Emmanuel Macron a convocat pentru duminică dimineaţă o reuniune de urgenţă la Palatul Elysee, a doua zi după scenele de gherilă urbană la Paris, care au marcat o nouă escaladare în conflictul autorităţilor cu aşa-numitele "Veste galbene", şi par să conducă spre o criză politică majoră. AGERPRES


populare
astăzi

1 Revolta unei românce după o experiență la all inclusive în Bulgaria / „Chiar dacă suntem români, nu înseamnă că suntem porci”

2 Ce se întâmplă oare? / Semnal de alarmă la Dacia după vizita șefului Renault în România

3 Stenograme din ședința PNL. Ce le-a spus Bolojan înainte de votul pentru „decapitarea” mai multor filiale

4 Înfrângere surprinzătoare pentru o componentă a „trupei Savonea”

5 Procurorii europeni, descinderi la CJ Ilfov și spital: vizate fonduri PNRR de 4 milioane €