Manifestații la Varșovia în favoarea și împotriva prezenței Poloniei în UE

Manifestații la Varșovia în favoarea și împotriva prezenței Poloniei în UE

Mai multe zeci de mii de persoane au manifestat sâmbătă în centrul Varșoviei pentru ca "Polonia să-și păstreze locul în Europa", amenințat - potrivit acestora - de politica conservatorilor aflați la putere, relatează France Presse.

Organizată la apelul Comitetului de apărare a democrației (KOD), această manifestație este una din cele mai importante din ultimii ani în acest sens.

Ea a reunit reprezentanți din majoritatea partidelor de opoziție parlamentare, între care Platforma civică (PO, liberal), Nowoczesna (liberal) și Partidul Țăranilor (PSL), sau extraparlamentare, precum Partidul Social-Democrat (SLD) și Verzii, sub sloganul "Noi suntem și vom rămâne în Europa".

Reuniți în fața sediului guvernului, manifestanții agitau drapele naționale alb-roșii și drapele UE, precum și bannere cu sloganuri proeuropene. Înaintea de începerea marșului spre Palatul prezidențial, ei au intonat imnul național și au scandat "Vom apăra democrația și Constituția".

"Suntem aici pentru că vrem să ne batem pentru libertate în Polonia, pentru democrație", a declarat fostul președinte Bronislaw Komorowski.

O a doua manifestație, organizată de mișcarea naționalistă, a reunit circa 2.500 de persoane, potrivit primăriei Varșoviei. Aceștia au protestat împotriva prezenței Poloniei în UE și a "dictaturii Bruxelles-ului".

Cele două marșuri au coincis cu tradiționala "paradă Schuman", organizată cu ocazia Zilei Europei.

Traseele celor trei manifestații erau apropiate, dar nu era proiectat să se întâlnească.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Reforma pensiilor speciale intră în faza militară: jandarmi, Poliție, Armată, SRI

2 De citit... / Se risipește vraja? / Cine a pus la punct infrastructura IT din spatele lui Călin Georgescu? Indiciile care duc către un grup slovac și legă…

3 Care ar fi adevăratul motiv al rupturii dintre Nicușor Dan și Ludovic Orban. „Nota de plată a venit”

4 Un sondaj care dă de gândit...

5 BREAKING Ucraina a lovit Rusia cu rachete americane ATACMS!