MApN: A fost activat Comandamentul multinațional de divizie Sud-Est al NATO

Comandamentul multinațional de divizie Sud-Est  (HQ MND-SE) al NATO de la București a fost activat marți, printr-o ceremonie oficială desfășurată în prezența ministrului Apărării Naționale, Mihnea Motoc, și a șefului Statului Major General, generalul Nicolae Ciucă. Potrivit unui comunicat remis AGERPRES de către MApN, la ceremonie a fost prezent și locțiitorul comandantului Comandamentului Aliat Întrunit de la Napoli, generalul-locotenent Alain Parent.

După desfășurarea ceremoniei de activare, un detașament al HQ MND-SE a defilat în cadrul Paradei Militare Naționale din Piața Constituției.

Înființarea acestei structuri NATO de comandă-control se înscrie, alături de activarea, în luna septembrie a acestui an, a Unității de Integrare a Forțelor NATO (NFIU-NATO Force Integration Unit), în măsurile stabilite în Planul de acțiune al Alianței pentru creșterea capacității operaționale, adoptat la Summit-ul NATO din Țara Galilor, din 2014.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Suspectă chestie...

2 Acesta este PSD, oameni buni...

3 Voi ați citit asta?

4 „Da. Voi candida”

5 Partidele nu se mai închină la „șeful sistemului”. Au căzut măștile