MApN: Primele două transportoare blindate 8x8 Piranha 5 vor sosi în România

MApN: Primele două transportoare blindate 8x8 Piranha 5 vor sosi în România

Primele două transportoare blindate 8x8 Piranha 5, din primul lot de 36 de vehicule ce vor fi livrate Armatei României, au plecat de la fabrica Mowag din Elveţia către Uzina Mecanică Bucureşti, informează MApN.

"Programul esenţial de înzestrare 'Transportor blindat pentru trupe 8x8' a fost iniţiat, în noiembrie 2017, prin Hotărâre a Guvernului României, prin care erau aprobate circumstanţele şi procedura specifică aferente primei etape, în vederea atribuirii unui acord-cadru de furnizare a 227 de transportoare blindate şi derivate pe platforma Piranha 5 şi a suportului logistic iniţial către General Dynamics European Land Systems - Mowag GmbH", precizează, pe Facebook, Ministerul Apărării Naţionale.

Contractul, semnat în luna ianuarie, prevede că 30 dintre aceste transportoare vor fi produse pe liniile de asamblare din Elveţia, restul urmând să fie produse în România, la UM Bucureşti, menţionează sursa citată. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Duplicitate de doi lei, ca la CCR / Priviți, „Olguțel” a votat cu Mercosur, la fel ca 9 din cei 11 pesediști din PE!

2 Momentul în care Trump citește din greșeală cu voce tare un bilet primit de la Marco Rubio la o întâlnire cu giganții petrolieri

3 „Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela

4 VIDEO „Am militat ca România să treacă la euro cât mai rapid. A fost o rezistență incredibilă, interese să rămânem așa”

5 Două românce, prinse la Otopeni cu bani, bijuterii și ceasuri în valoare totală de 3 milioane euro