Maramureş: A murit cântăreţul de muzică populară Nicolae Sabău

Maramureş: A murit cântăreţul de muzică populară Nicolae Sabău

Cântăreţul de muzică populară Nicolae Sabău a decedat în noaptea de marţi spre miercuri, la vârsta de 91 de ani.

El era internat la Spitalul Suport TBC din Baia Mare, fiind infectat cu noul coronavirus.

Anunţul a fost făcut de apropiaţi ai familiei pe pagina de socializare.

Artistul a fost internat săptămâna trecută la Spitalul Judeţean de Urgenţă din municipiul Baia Mare, unde a fost confirmat pozitiv, iar în cursul zilei de luni a fost transferat la Spitalul Suport TBC Baia Mare.

Nicolae Sabău avea 91 de ani.

Casa artistului din comuna Cicârlău a fost transformată în muzeu al artei şi cântecului popular, iar acesta a lăsat-o moştenire comunităţii pentru a promova ideea artei autentice.

Nicolae Sabău a fost şi primar în perioada 2004 - 2008. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mutare misterioasă a Ucrainei?

2 De citit...

3 Foarte interesant! / Citind povestea asta realizezi că în cazul Georgescu orice este posibil...

4 Scandalos / Cică nu sunt bani și vor de la noi, dar „aleșii” se plimbă prin cele mai exotice destinații!

5 „Uneori avem prejudecăți că este o țară foarte înapoiată, dar este o țară frumoasă, cu mulți oameni drăguți și locuri foarte frumoase”