Marea Britanie: Regina Elisabeta a II-a va deschide oficial noua legislatură la 19 iunie

Marea Britanie: Regina Elisabeta a II-a va deschide oficial noua legislatură la 19 iunie

Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii va deschide oficial noua legislatură a parlamentului de la Londra la data de 19 iunie, în urma alegerilor anticipate de pe 8 iunie, a comunicat joi un purtător de cuvânt al prim-ministrului Theresa May, transmite Reuters.

Noul parlament va fi convocat la 13 iunie, când va fi ales președintele Camerei Comunelor.

Membrii parlamentului vor depune apoi jurământul, înaintea deschiderii oficiale a legislaturii.

În cadrul ceremoniei de deschidere, suverana britanică va pronunța un discurs care va trasa politicile viitorului guvern și proiectele legislative pentru noua sesiune.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Dispare rețeta de la medicul de familie / „Vă duceți la o farmacie, pe baza CNP-ului sau a cardului de sănătate sau a noii cărți de identitate”

2 „Donald J. Trump m-a violat împreună cu Jeffrey Epstein”. Ce dezvăluie noile documente din dosarele care-l vizează pe infractorul sexual

3 VIDEO Uite o chestie care merită văzută și care spune multe despre unele personaje „glorioase” după decembrie 1989...

4 Milionarul român, care s-a lăfăit în banii celor de la Dinamo, a murit singur și uitat de lume. „Îi dădea bani Elenei Cîrstea. S-a separat de soție”

5 VIDEO Prefectul și subprefectul de Olt au fost plasați sub control judiciar