Marea Britanie: Regina Elisabeta a II-a va deschide oficial noua legislatură la 19 iunie

Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii va deschide oficial noua legislatură a parlamentului de la Londra la data de 19 iunie, în urma alegerilor anticipate de pe 8 iunie, a comunicat joi un purtător de cuvânt al prim-ministrului Theresa May, transmite Reuters.

Noul parlament va fi convocat la 13 iunie, când va fi ales președintele Camerei Comunelor.

Membrii parlamentului vor depune apoi jurământul, înaintea deschiderii oficiale a legislaturii.

În cadrul ceremoniei de deschidere, suverana britanică va pronunța un discurs care va trasa politicile viitorului guvern și proiectele legislative pentru noua sesiune.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 O informație interesantă

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?