Marea Britanie: Regina Elisabeta a II-a va deschide oficial noua legislatură la 19 iunie

Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii va deschide oficial noua legislatură a parlamentului de la Londra la data de 19 iunie, în urma alegerilor anticipate de pe 8 iunie, a comunicat joi un purtător de cuvânt al prim-ministrului Theresa May, transmite Reuters.

Noul parlament va fi convocat la 13 iunie, când va fi ales președintele Camerei Comunelor.

Membrii parlamentului vor depune apoi jurământul, înaintea deschiderii oficiale a legislaturii.

În cadrul ceremoniei de deschidere, suverana britanică va pronunța un discurs care va trasa politicile viitorului guvern și proiectele legislative pentru noua sesiune.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

5 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas