Marea Britanie/atentat: Poliția britanică dezvăluie identitatea a doi atacatori

Poliția britanică a dezvăluit luni identitatea a doi dintre cei trei autori ai atacului soldat cu șapte morți pe London Bridge și în Borough Market sâmbătă, ei fiind Khuram Butt et Rachid Redouane, relatează AFP.

Comandantul unității antitero Mark Rowley a precizat că Butt, un britanic de 27 de ani, era cunoscut serviciilor de securitate, care nu dețineau elemente care să lase să se creadă că el pregătește un atentat.

Cel de-al doilea atacator, Redouane, în vârstă de 30 de ani, pretinsese că este de cetățenie marocană și libiană și era necunoscut serviciilor, potrivit responsabilului britanic.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Un laș de care ar trebui să ne fie scârbă...

2 VIDEO Fosta soție, dezvăluiri dureroase despre partea întunecată a lui Péter Magyar, premierul ales al Ungariei

3 CULISE Ce ar pregăti Bolojan după ce președintele s-a înțeles cu Grindeanu

4 „Nu vom supraviețui”. Detaliul remarcat în fabricile auto din China le dă coșmaruri giganților auto

5 Voi vedeți asta? / Ministrul PSD al Agriculturii, cu o valiză Louis Vuitton de câteva mii de euro