Mariano Rajoy anunță că Spania 'va restabili legalitatea în Catalonia' și cere populației să-și păstreze calmul

'Statul de drept va restabili legalitatea în Catalonia', a scris vineri pe Twitter premierul spaniol Mariano Rajoy, imediat după ce parlamentul regional al Cataloniei a votat declararea unilaterală a independenței acestei regiuni, transmite AFP.

* Parlamentul regiunii Catalonia a votat pentru începerea 'procesului constitutiv' de separare de Spania

Liderul executivului de la Madrid i-a cerut în același mesaj populației spaniole 'să-și păstreze calmul'.

În acest timp, în Senatul spaniol continuă dezbaterile în urma cărora Rajoy așteaptă să fie autorizat să activeze articolul 155 din Constituție, în virtutea căruia autonomia Cataloniei va fi suspendată, iar liderul catalan Carles Puigdemont va fi destituit împreună cu întregul său guvern regional.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade