Mark Selby e noul campion mondial la snooker, după 18-14 cu Ronnie O'Sullivan

Ronnie O'Sullivan, cel mai talentat şi mai popular jucător de snooker, nu a reuşit să-şi apropie al treilea titlu consecutiv şi al şaselea al carierei. El a jucat excelent în primele două sesiuni, dar mult sub nivelul său în ultimele două. Un moment psihologic s-a petrecut la 11-11, când Ronnie a ratat bila roz, bila de joc, dintr-o poziţie favorabilă.

Mark Selby a fost mai lucid, mai inspirat şi mai norocos şi a câştigat, la 30 de ani, primul său titlu mondial. Selby este din Leicester şi este poreclit The Jester from Leicester- Bufonul din Leicester. Englezul a fost părăsit de mamă pe când avea doar 8 ani şi nu mai ţine legătura cu ea. Tatăl lui a murit în 1999, fiind răpus de cancer, pe vremea când Mark abia pătrundea în circuitul profesionist.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...