May spune, după întâlnirea cu Trump, că acesta a confirmat că "susține 100% NATO"

Premierul britanic, Theresa May, spune că președintele american, Donald Trump, cu care s-a întâlnit vineri la Washington, a confirmat că "susține 100% NATO", relatează agenția DPA.

May a declarat că a discutat cu Trump despre apărare și securitate în cadrul întrevederii lor de la Casa Albă și au fost "uniți în recunoașterea NATO ca bastion" al apărării europene.

În cadrul întâlnirii, șefa guvernului de la Londra s-a arătat totodată de acord ca liderul american să-și continue eforturile pentru a obține de la ceilalți membri ai NATO sumele pe care aceștia sunt obligați să le plătească prin apartenența lor la alianță.

AGERPRES/ (AS — autor: Vicențiu Purcărea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”