MB: 11 persoane în arest după atentatul de sâmbătă

Poliția a efectuat 12 arestări duminică, în cursul unui raid efectuat în estul Londrei, în legătură cu atentatul comis sâmbătă noaptea în centrul capitalei londoneze, soldat cu șapte morți și 48 de răniți, potrivit Reuters.

Au fost percheziționate patru adrese din estul Londrei, dar la două dintre acestea nimeni nu a fost arestat. În total, 12 persoane au fost arestate la celelalte două adrese, informează cotidianul britanic Guardian.

Dintre cei 12 arestați, șapte sunt femei, cu vârste între 19 și 60 de ani.

De asemenea, au fost reținuți cinci bărbați, cu vârste între 28 și 55 de ani, dar unul — bărbatul de 55 de ani — a fost eliberat fără să fie pus sub acuzare.

Restul de 11 persoane au rămas în arest.

Toate sunt suspectate de infracțiuni în temeiul Terrorism Act, ceea ce înseamnă că pot fi reținute până la două săptămâni, înainte de a se lua o decizie privind punerea lor sub acuzare sau eliberarea lor.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

5 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas