Merkel face apel la germani să stea acasă de Paşte pentru a limita răspândirea infectărilor cu coronavirus

Cancelarul Angela Merkel a făcut apel joi la germani să stea acasă de Paşte şi să se întâlnească cu mai puţini oameni, pentru a ajuta la limitarea celui de-al treilea val al pandemiei de coronavirus, în contextul în care capitala Berlin a anunţat că adunările pe timp de noapte sunt interzise începând de vineri, relatează Reuters.

"Ar trebui să fie un Paşte liniştit, alături de cei apropiaţi vouă, cu puţine contacte. Vă îndemn să renunţaţi la orice călătorii care nu sunt esenţiale", a transmis Merkel printr-un mesaj video, adăugând că acesta este singurul mijloc de a ajuta medicii şi asistentele să lupte cu virusul.


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului